Bez kategorii

Gwiazdozbiór Oriona

Jak odszukać gwiazdozbiór Oriona na niebie?

Mapa gwazdozbioru

Gwiazdy gwiazdozbioru Oriona tworzą charakterystyczny kształt. Pas Oriona tworzą 3 jasne gwiazdy ustawione w jednej linii. Powyżej pasa Oriona znajdują się 2 jasne gwiazdy, podobnie pod pasem – kolejne 2 jasne gwiazdy. Oriona znajdziemy aktualnie na niebie patrząc wieczorem w kierunku południowo-wschodnim.

Zadania obserwacyjne można wykonywać nie tylko na zewnątrz pomieszczeń, ale także z własnego domu. Proste obserwacje można prowadzić patrząc przez okno skierowane w odpowiednią stronę nieba. Można także wyjść na balkon, taras lub do własnego ogródka. Jeśli taka obserwacja się nie powiedzie, można skorzystać z bezpłatnego programu komputerowego – Stellarium. Uczniowie klas młodszych powinni poprosić rodzica lub opiekuna o zainstalowanietej aplikacji na komputerze.

Zadania dla uczniów klas 1-3:

Odszukaj gwiazdozbiór Oriona na niebie lub w programie Stellarium. Znajdź pas Oriona i 2 najjaśniejsze gwiazdy gwiazdozbioru – Betelgeza i Rigel.

Jeśli samodzielnie nie potrafisz tego zrobić, poproś o pomoc rodzica lub opiekuna.

Zadania dla uczniów klas 4-5:

Odszukaj gwiazdozbiór Oriona na niebie lub w programie Stellarium. Znajdź gwiazdy Bellatrix, Rigel, Betelgeza i Saiph. Która z wymienionych gwiazd jest najjaśniejsza, a która najsłabsza? Spróbuj odnaleźć delikatną mgiełkę poniżej pasa Oriona – Wielką Mgławicę Oriona.

Zadania dla uczniów klas 6-8:

Odszukaj gwiazdozbiór Oriona na niebie lub w programie Stellarium. Znajdź gwiazdy Bellatrix, Rigel, Betelgeza i Saiph. Która z wymienionych gwiazd jest najjaśniejsza, a która najsłabsza? Spróbuj odnaleźć delikatną mgiełkę poniżej pasa Oriona – Wielką Mgławicę Oriona. Obserwuj gwiazdę Betelgeuse przez najbliższe tygodnie. Spróbuj określić jak zmienia się jej jasność.

WP Facebook Like Send & Open Graph Meta powered by TutsKid.com.

Skip to content